Firmy

Hromosvod – nenápadný společník


Hromosvod je vynález starý několik století, zasloužil se o něj jistý Prokop Diviš a mohli bychom říci, že je to jedna z nepostradatelných součástí zabezpečení staveb. I když může být pravděpodobnost zásahu bleskem poměrně malá a za celý život váš dům nezasáhne jediný blesk, je lepší mít jistotu v zařízení, které blesk bezpečně svede do země, aniž by tento přírodní živel způsobil nějakou katastrofu. Princip hromosvodu je celkem jednoduchý, je to soustava několika prvků – jímací tyče, úchytek a kovového lanka, které jsou připevněné k vnějšímu opláštění domů či jiných budov, a jejich úkolem je zachytit bleskový výboj a odvést jej co nejrychleji a s nejmenším odporem do země.

blesky na obloze

Jestliže je blesku kladen pouze minimální odpor, ten nikde neputuje po stavební konstrukci a skutečně zajede během zlomku vteřiny do země a je klid. Jenže když hromosvod nemáte nebo máte, ale je poškozený, blesk putuje mnoha směry po kovových materiálech a může tu napáchat nedozírné škody – může zapálit krovy a bednění či jiné hořlavé předměty a můžete dokonce vyhořet. Blesk také může někoho smrtelně zranit, například pokud sjede na zábradlí, okapový svod nebo na okenní parapety, a vy se jich v tu chvíli dotýkáte.

bleskový výboj

Z těchto důvodů se provádí revize hromosvodů. Certifikovaný elektrikář prověří jejich funkčnost, proměří přechodový odpor a případně navrhne změny – například pokud je hromosvod vážně poškozený, tak je nutné vyměnit vadné díly a správně jej ukotvit k budově. Hromosvody mohou být zkorodované, mechanicky poškozené při stavebních pracích nebo v důsledku povětrnostních vlivů (větru, námrazy apod.) Elektrikář vám také oznámí, jak často by se měla revize hromosvodů https://revize-elektro-revtech.cz/lps-hromosvody/ provádět, a také se od něho můžete dozvědět, že po úderu blesku do hromosvodu je třeba vždy co nejdříve provést revizi zařízení, neboť blesk svým výbojem může hromosvod nevratně poškodit.

Podobné příspěvky